Zaburzenia odżywiania coraz częściej spotykany problem wśród młodzieży
Każdego dnia w telewizji i internecie promowany jest wizerunek idealnie szczupłych kobiet. Ma to ogromny wpływ na psychikę zwykłych ludzi, którzy stawiają sobie jako wzór osoby pokazywane na ekranach ich telewizorów oraz komputerów. Niestety szczególnie młodzież jest podatna na wpływ bodźców z zewnątrz, które znacznie zmieniają ich postrzeganie własnej osoby i obniżają ich samoocenę. Skutkiem promowania idealnie wyrzeźbionej i szczupłej sylwetki są coraz częściej pojawiające się zaburzenia odżywiania.
Anoreksja
Jednym z najczęściej spotykanych problemów, szczególnie u dziewcząt jest anoreksja. Objawia się ona nadmiernym wychudzeniem oraz zaburzonym osądem na temat własnego wyglądu. Dziewczęta te jedzą bardzo małą ilość kalorii i szukają sposobów na ich spalanie. Zazwyczaj rozpoczyna się to od wprowadzenia diet mających na celu niewielkie zmniejszenie masy ciała, jednak z czasem dochodzi do znacznego ograniczenia przyjmowanej żywności. Mimo obniżenia wagi nastolatki nadal postrzegają się jako osoby z nadwagą i dążą do zgubienia kolejnych kilogramów, które według nich są przyczyną ich wszystkich życiowych niepowodzeń. Jeśli chodzi o zdiagnozowanie tego problemu to kluczową rolę odgrywają rodzice, którzy mogą zauważyć zmiany w wyglądzie dziecka oraz problemy z jego odżywianiem. To również oni odgrywają główną rolę jeśli chodzi o leczenie nastolatki. Bardzo często niezbędna jest pomoc specjalistów takich jak psychiatrzy, ponieważ anoreksja jest chorobą psychiatryczną. Niestety nie ma jednak możliwości wyleczenia chorej jeśli nie wyraża ona chęci współpracy. Brak współpracy ze strony dziecka może objawiać się unikaniem jedzenia poprzez szukanie najróżniejszych sposobów na oszukanie rodziców, bardzo często szukają one również dodatkowych sposobów na spalanie kalorii, dlatego nawet leżąc starają się one napinać mięśnie całego ciała, co ma wpłynąć na ich spalanie i metabolizm. Jest to choroba bardzo trudna w leczeniu, która wymaga wieloletniej kontroli oraz pracy. Własnie z tego powodu należy dokładnie przyglądać się swoim dzieciom, aby uniknąć tego problemu.
Bulimia
Innym zaburzeniem odżywiania, które również możemy spotkać głównie u młodych osób, ale nie tylko jest bulimia. Ona również przebiega z nadmierną utratą masy ciała oraz spaczonym poglądem na temat własnego wyglądu. W tym przypadku jednak dziecko miewa napady jedzenie, w trakcie których potrafi spożyć naprawdę bardzo dużą ilość pożywienia wysokokalorycznego. W związku z pojawiającymi się wyrzutami sumienia po napadzie głodu dochodzi do podjęcia decyzji o wymuszeniu wymiotów. Ostatecznie dziecko wykształca mechanizm zwracania posiłku zaraz po jedzeniu. Tu również dziecko staje się bardzo chude, jednak pojawiają się takie zmiany jak opuchnięte policzki lub nadmierna próchnica zębów. Walka z tym problemem jest równie trudna i wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony rodziców. Niezbędna jest stała kontrola, ale również wsparcie i zrozumienie osoby chorej. Tylko w ten sposób mamy szansę na osiągnięcie sukcesu.