Poradnik dla każdego brodacza

Posiadanie brody jest obecnie bardzo modne. Ważne jest jednak to, żeby odpowiednio zadbać o swój zarost, jeśli chcemy prezentować się dobrze. Nie wystarczy bowiem po prostu mieć brodę, żeby wpasować się w ten trend. Będziemy musieli zaopatrzyć się w zestaw do pielęgnacji zarostu i regularnie odwiedzać barbera. Jak zadbać o brodę?

Akcesoria dla brodacza

Przede wszystkim, będziemy musieli zaopatrzyć się w kartacz, czyli specjalną szczotkę do rozczesywania brody. Zazwyczaj jest ona wykonana z naturalnego włosia, ale znajdziemy też syntetyczne. Taka szczotka pozwoli nam na dokładne rozczesanie brody, ale też poprawi ukrwienie skóry pod zarostem i pozwoli nam delikatnie złuszczyć martwy naskórek. Ważne jest też to, że nie powoduje ona podrażnień, które mogą być naprawdę uporczywe. Oprócz tego, warto też kupić olejek do brody, który będzie poprawiał kondycję naszych włosów i je zmiękczał. Dzięki temu broda będzie nawilżona i nie będzie wchłaniała zapachów. Będzie to świetne rozwiązanie dla osób, które palą papierosy. Brodę można też pielęgnować za pomocą specjalnych balsamów na bazie naturalnych składników. Dobry balsam powinien zawierać jakiś olej, najlepiej kokosowy lub jojoba. Może się w nim znaleźć też wosk pszczeli, który sprawi, że nasz zarost będzie miał naturalny błysk. Na rynku dostaniemy też specjalne olejki, które przyspieszą porost zarostu. Będzie to świetne rozwiązanie dla osób, które naturalnie nie mają gęstej, modnej brody.

Jak zapuścić brodę?

Najważniejsza będzie tutaj odpowiednia pielęgnacja. Będziemy musieli regularnie myć, czesać i pielęgnować nasz zarost. Możemy kupić specjalny szampon i odżywkę do brody, które sprawią, że zarost będzie prezentował się lepiej, a włos będzie bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Warto też zainwestować w trymer, który pozwoli nam na samodzielne przycinanie zarostu, na przykład w okolicy ust czy szyi. Na porost zarostu wpływa też odpowiednia dieta. Przede wszystkim będziemy musieli pić wystarczająco wody i jeść pokarmy bogate w białko. Ważna jest też odpowiednia ilość snu, która wpłynie na cały nasz organizm.

Czy warto farbować brodę?

W sklepach możemy dostać specjalne farby, które pozwolą nam na zafarbowanie naszej brody. Często okazuje się, że kolor naszego zarostu różni się od naszych włosów i wtedy warto go zafarbować. Do najczęściej wybieranych kolorów należą odcienie brązu, blondu oraz czerń. Celem farbowania brody jest dopasowanie jej do reszty owłosienia, ale jeśli jesteśmy bardziej odważni, możemy pofarbować brodę na jakiś żywy kolor. Ważne jest jednak to, że taką farbę będziemy trzymać na brodzie dużo krócej, niż w przypadku farbowania włosów na głowie. Zazwyczaj wystarczy tylko 5-10 minut, żeby nasz zarost zmienił swoją barwę. Zawsze jednak należy dokładni przeczytać ulotkę załączoną do farby, której używamy. Ważne jest też to, żeby po skończonym zabiegu dokładnie wymyć brodę, żeby pozbyć się farby ze skóry. Ciężko jest tutaj uniknąć jej zafarbowania, ale zawsze warto spróbować usunąć jak najwięcej koloru.

Related Articles