Choroby tarczycy jako choroby cywilizacyjne
Większość osób niezwiązanych z branżą medyczną ma świadomość tego jak popularnym zjawiskiem są choroby tarczycy. Szczególnie w ostatnich czasach spotykamy coraz więcej pacjentów, głównie kobiet, które posiadają problemy z tym gruczołem wewnątrzwydzielniczym. Jego nieprawidłowe działanie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz możliwości codziennego funkcjonowania, dlatego w sytuacji pogorszenia naszego stanu warto skierować się do lekarza w celu wykonania dokładniejszych badań.
Niedoczynność tarczycy
Najczęściej spotykanym zaburzeniem jest niedoczynność tarczycy. Dotyka ona głównie kobiet i związana jest ze zbyt niską produkcją hormonów takich jak tyroksyna i trójjodotyronina. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ posiadają kluczowe znaczenie dla procesów metabolicznych. Pacjenci chorujący na niedoczynność tarczycy skarżą się na spowolnienie metabolizmu co przejawia się znacznym zwiększeniem ich wagi. Otyłość jest głównym problemem, z którym kobiety zgłaszają się do lekarza, jednak pojawić się mogą również inne objawy takie jak zmęczenie, zaburzenie koncentracji obniżona tolerancja zimna. Zmienia się również praca naszego układu sercowo-naczyniowego – u pacjentek z niedoczynnością bardzo często pojawia się bradykardia, czyli spowolniona praca serca. Skarżą się one również na zmniejszenie tolerancji wysiłku i większą męczliwość. Widzimy zatem, że choroba jaką jest niedoczynność tarczycy wpływa negatywnie na wiele aspektów naszego życia. Zmienia zarówno nasze samopoczucie, jak i wygląd, sprawiając, że wyglądamy na osoby zaniedbane.
Co zrobić z podejrzeniem choroby
Jeśli zauważyłaś podobne objawy u siebie powinnaś jak najszybciej skierować się do swojego lekarza rodzinnego. Warto dokładnie opowiedzieć mu o swoich obawach oraz niepokojących objawach, które zaobserwowałaś. Lekarz powinien zdecydować się na wykonanie kontrolnego badania hormonu jakim jest TSH. Jest to hormon wydzielany przez przysadkę pod wpływem działania hormonów podwzgórza, które mają wpływ na pracę tarczycy. Ich wzrost może świadczyć o niedoczynności tarczycy i jest wskazówką do dalszego postępowania. Kolejnym krokiem u osób z nieprawidłowym wynikiem TSH we krwi jest wykonanie badań hormonów tarczycy czyli ft3 i ft3. Obniżona ich wartość jest ostatecznym dowodem na obecność choroby i zobowiązuje lekarza do wprowadzenia leczenia. Specjalistą, który może pomóc nam w walce z tą chorobą jest endokrynolog, czyli osoba, która zajmuje się leczeniem chorób gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Głównym sposobem leczenia niedoczynności tarczycy jest podawanie drogą doustną hormonów tarczycy. Niestety schemat leczenia nie jest prosty, ponieważ ustalenie dawek leków wymaga wielu tygodni leczenia oraz dokładnego obserwowania stanu pacjenta. W tym przypadku bardzo ważna jest współpraca chorego z lekarzem oraz wspólne podejmowanie decyzji o dalszym leczeniu. W przypadku niedoczynności leczenie doustne często prowadzone jest przez wiele lat, jednak po ustaleniu odpowiedniej dawki nie przynosi ono dodatkowych komplikacji.