Jakiego rodzaju pielęgnacji potrzebuje cera sucha?

Nie da się ukryć, że każdej kobiecie zależy na tym, aby czuć się pięknie i atrakcyjnie. Nie da się jednak mieć zadbanego ciała bez wysiłku. Każda przedstawicielka płci pięknej musi znać tajniki dbania o swoje naturalne piękno. Z całą pewnością powinnyśmy znać rodzaj posiadanej przez nas cery, gdyż ułatwia to codzienną pielęgnację w znaczącym stopniu. Nie da się jednak ukryć, że bardzo często określenie rodzaju naszej cery przysparza nam wiele rozmaitych trudności. Jeżeli mamy więc problem z określeniem jaki dokładnie rodzaj skóry posiadamy, warto rozważyć udanie się po profesjonalną pomoc. Zawsze świetnym pomysłem będzie udanie się po poradę do specjalisty dermatologa, zwłaszcza jeżeli nasza skóra stwarza nam liczne problemy. Czasami jednak wystarczy porada doświadczonej kosmetyczki. Z pomocą internetowych porad same również jesteśmy w stanie określić jaki rodzaj cery posiadamy.

Czym charakteryzuje się skóra sucha?

Posiadaczki cer suchych i odwodnionych mają utrudnione zadanie pielęgnacyjne, podobnie jak posiadaczki cer trądzikowych, z wypryskami. Pielęgnacja cery suchej wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy. Nie da się dbać o nią bez znajomości podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Przede wszystkim cera odwodniona ma problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia. Należy zaznaczyć, że cera sucha bardzo często może się łuszczyć. Suche skórki z całą pewnością nie dodają naszej twarzy uroku, zwłaszcza jeżeli nałożymy na nią podkład. Wiele podkładów lubi bowiem podkreślać suche skórki, co wygląda niezbyt atrakcyjnie. Cera odwodniona znacznie szybciej się również starzeje. W stosunkowo szybkim tempie pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Posiadaczki cer suchych mogą mieć również problemy, jeżeli na zewnątrz będą panowały niezbyt korzystne warunki atmosferyczne. Nie da się ukryć, że silny mróz czy zbyt intensywne promienie słoneczne potrafią dogłębnie przesuszyć skórę, która i tak ma już spory problem z utrzymaniem optymalnego poziomu nawilżenia. Jeżeli jednak nauczymy się dbać o naszą cerę, nie straszny nam będzie ani upał ani śnieżny zimowy poranek.

Jaki krem nawilżający wybrać?

Nie da się ukryć, że podstawowym kosmetykiem w jaki powinny wyposażyć się posiadaczki cer suchych i odwodnionych jest krem, który nie tylko nawilży, ale również zregeneruje naszą przesuszoną skórę. Jeżeli borykamy się z cerą, która ma skłonności do pękania i często pojawiają się na niej suche skórki, koniecznie wyposażmy się w kosmetyk silnie nawilżający. Wybrać możemy na przykład krem na dzień, który zawiera oleje roślinne, takie jak olej z awokado, olej arganowy czy popularny ostatnimi czasy olejek ze słodkich migdałów. Oleje te wykazują niezwykle silne działanie odżywcze i wnikają wgłąb naszej skóry. Używając tego rodzaju kosmetyków mamy pewność, że nie nasza cera nie będzie nam sprawiać problemów aż tak często. Warto nie zapominać o tym jak ważnym etapem pielęgnacyjnym jest wklepywanie w swoją skórę kremu nawilżającego każdego poranka. Najlepiej jednak krem nałożyć na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Do oczyszczania skóry suchej warto wybrać żel, który będzie wykazywał delikatne działanie oczyszczające. Skóra sucha nie wytwarza bowiem wystarczającej ilości sebum, dlatego nie musimy oczyszczać jej aż tak intensywnie jak w przypadku cer mieszanych i tłustych. Należy wklepać krem w skórę twarzy bardzo starannie, najlepiej opuszkami palców. Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby wyposażyć się również w krem na noc. W nocy nasza skóra regeneruje się i bardzo intensywnie wchłania wszelkiego rodzaju składniki aktywne. Dobrze więc na noc nałożyć krem o bardziej treściwej konsystencji niż ten, którego używamy na dzień. Świetnie sprawdzą się również wszelkie maski olejowe, które zmyjemy z naszej skóry o poranku. Bardzo dobrze byłoby, gdybyśmy wybrały jeden określony rodzaj kremu i były mu wierne przez dość długi czas. Szybkie zmienianie kosmetyków może bowiem przyczynić się do pogorszenia stanu naszej skóry. Jeżeli zmieniamy kosmetyki bardzo często musimy mieć także świadomość tego, że możemy nie dostrzec ich dobroczynnego działania na naszą cerę.

Czy warto złuszczać cerę suchą, odwodnioną?

Jak już zostało wspomniane powyżej, cera sucha nie wytwarza z reguły wystarczającej ilości sebum. Z tego też względu możemy mieć problem z odpowiednim nawilżeniem jej. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z zastosowania kosmetyków złuszczających. Każda skóra ma bowiem tendencję do zapychania się co jakiś czas. Dobrze byłoby jednak wybrać właściwy rodzaj peelingu. Kosmetyki złuszczające dla cer suchych i odwodnionych powinny wykazywać dość łagodne działanie oczyszczające. Dobrym pomysłem będą więc wszelkiego rodzaju peelingi enzymatyczne. Warto stosować je na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy od jednego do dwóch razy w tygodniu. Posiadaczki cer suchych nie potrzebują bowiem częstszego złuszczania martwego naskórka.
Podsumowując zebrane wyżej rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że cera sucha i odwodniona jest również w pewnym sensie cerą problematyczną. Posiadaczki takiego rodzaju cery mają utrudnione zadanie pielęgnacyjne. Przy odrobinie wysiłku jesteśmy jednak w stanie sprawić, że nasza skóra stanie się przyjemna w dotyku i nawilżona. Trzeba zaznaczyć, że koniecznym kosmetykiem w pielęgnacji cer suchych jest krem na dzień. Powinien wykazywać on silne działanie nawilżające. Nie obawiajmy się więc treściwych formuł kosmetycznych. Dobrze sprawdzą się również olejowe sera do twarzy i maski nawilżające, zwłaszcza te stosowane na całą noc. Trzeba również przyznać, że cera sucha potrzebuje od czasu do czasu łagodnego złuszczenia. Zainwestujmy więc w dobrej jakości peeling enzymatyczny, dzięki któremu złuszczone zostaną martwe komórki naskórka.

Related Articles