Jak walczyć z depresją?

Depresja choroba osób w każdym wieku

Coraz bardziej popularny styl życia skupiający się na pogoni za sukcesem w życiu zawodowym sprawia, że coraz częściej spotykamy się z zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja. Każdy z nas boryka się z coraz większymi oczekiwaniami stawianymi dla ich osoby, co niestety wpływa na nasze samopoczucie, wiarę w siebie oraz nasze podejście do otaczającego nas świata. Już od najmłodszych lat zostajemy postawieni przed ogromnymi oczekiwaniami, których nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić. Właśnie z tego powodu u coraz młodszych osób pojawiają się zaburzenia depresyjne. Czy istnieją sposoby, aby radzić sobie z tym problemem, mimo że jego zasięg rozszerzył się już na skalę światową?

Jak radzić sobie z depresją

Depresja jest to bardzo podstępna choroba, która zaskakuje wielu z nas. Często wiąże się ona z predyspozycjami genetycznymi, jednak bardzo duży wpływ na jej rozwinięcie mają czynniki środowiskowe. Również nasza wytrzymałość psychiczna może wpłynąć na to czy w naszym życiu pojawią się zaburzenia depresyjne. Niestety to w jaki sposób przebiega ta choroba sprawia, że stała się ona tak dużym problemem. Często pojawia się niezauważona i nawet najbliższe osoby pacjenta nie spostrzegają problemu. Często widzą one tylko niewielką zmianę w jego zachowaniu, jednak przypisują to stresowi lub zmęczeniu, rzadko bierzemy pod uwagę poważniejsze przyczyny. Dużym problemem jest również fakt, iż pacjenci nie przyznają się do swojej choroby nie tylko przed społeczeństwem, ale również przed samymi sobą. Nie pozwalają dojść do siebie informacji, że mają problem, z którym trzeba rozpocząć walkę. Po prostu odcinają się od świata i od problemów. Osoby zdrowe często myślą, że choroba ta wiążę się z ogromnym smutkiem i brakiem chęci do życia, jednak z relacji chorych wynika, iż jest to po prostu okres, w którym nie czują one niczego. Jedyną emocją, która może pojawiać się w okresie depresji jest strach, obawa przed wyjściem z domu lub wykonaniem nawet podstawowych czynności. Brak emocji sprawia, że jedyną czynnością jaką wykonują osoby chore jest leżenie w łóżku.

Czy możemy pomóc osobie chorej?

Jedyne działanie jakie możemy wykonać w momencie, gdy osoba nam bliska choruje na depresję jest okazanie jej wsparcia. To ona sama musi podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia, sama musi poczuć siłę, które pozwoli jej na rozpoczęcie walki z chorobą. Nie możemy naciskać, nie możemy również dzielić się wspaniałymi radami, ani zmuszać chorej osoby do aktywności. Tu tak naprawdę ważny jest czas oraz świadomość tego, że pacjent ma w was oparcie i może liczyć na waszą pomoc w momencie, gdy będzie jej potrzebował. Aby terapia była efektowna musi być ona dostosowana do potrzeb chorego. Dzięki temu istnieje szansa na to, że rozpocznie on współpracę z psychiatrą i zdecyduje się na terapię lekową. Kolejnym krokiem może być leczenie psychologiczne, jednak to również zależy do potrzeb i możliwości osoby chorej. Depresja jest jedną z najtrudniejszych chorób dzisiejszego świata, pamiętajmy o tym, aby nie naciskać na chorego, jednak również nie bądźmy obojętni na problem.

Related Articles