Czy dorosłemu, poważnemu człowiekowi, wypada biegać z mieczem?

Czy dorosłemu, poważnemu człowiekowi, wypada biegać z mieczem?

Każdy z nas ma jakieś hobby. Jedni zbierają znaczki (to wyszło z mody, chyba jakieś 30 lat temu), inni uprawiają koszykówkę, pływanie, nurkowanie. Niektórzy czytają książki, piszą opowiadania, robią paznokcie, malują na płótnie. Są też osoby, które zajmują się rekonstrukcją historyczną. Co ciekawe, jest to stosunkowo nowy rodzaj hobby, ale zyskuje on coraz większą popularność i rozgłos. Co to takiego i jak się w coś takiego wkręcić?

Od Mieszka, do Piłsudzkiego.

Rekonstrukcja historyczna, to nic innego jak właśnie żywe rekonstruowanie historii. Osoby, które mają takie właśnie hobby, szyją ubrania według wzorców epoki, którą wybrali, starają się odwzorowywać jeden do jednego, ubiór, uzbrojenie, czasami nawet posiłki jadane przez osoby z danego okresu czasu.
Najwięcej jest odtwórców historii średniowiecza. Kto za dzieciaka nie marzył o tym, żeby strzelać z łuku, machać mieczem, jeździć na koniu, przywdziewać ciężką zbroję. Rekonstruktorzy średniowiecza dzielą się na wczesne średniowiecze, czyli mniej więcej czasy Mieszka I oraz wikingów, oraz późne średniowiecze, w którym są już płytowe zbroje, dwuręczne miecze, oraz kusze czyli mniej więcej XIII-XV wiek.
Co ciekawe, takie hobby uprawiają nie tylko mężczyźni. Równie dużo jest kobiet, które zajmują się rekonstrukcją historyczną. Suknie z epoki, piękne i efektowne fryzury dam dworu, a i czasami jakaś Joanna d’Arc się znajdzie.
Hobby to, jest tak naprawdę świetne dla osób w każdym wieku. Od dzieci, aż po dorosłych. Każdy w rekonstrukcji znajdzie coś dla siebie, ponieważ, jeśli nie chcesz być rycerzem narażonym na kontuzje fizyczne w walce, spokojnie możesz odgrywać giermka, dzielnego rycerza lub pazia przepięknej damy dworu.
Jest też oczywiście wiele innych okresów historycznych, które ludzie wybierają na czas, którego rekonstrukcje historyczną będą odwzorowywać. Do takich należą między innymi, czasy hetmanów i husarii, powstańców styczniowych i listopadowych, czy okres kiedy wodzem naszego kraju był Józef Piłsudski.

Do boju, cni rycerze, do boju!

Czy wiedzieliście, że co roku organizowany jest turniej rycerski, noszący nazwę Bitwą Narodów? To teraz już wiecie. Jest to największa impreza tego typu na świecie, w której występują reprezentacje niemalże wszystkich krajów na świecie.
To jest ten rodzaj rekonstrukcji historycznej, który może być niebezpieczny i zdecydowanie nie jest dla każdego, ponieważ podczas bitwy, rycerze okładają się prawdziwym żelastwem!
Oczywiście odpowiednio stępionym, bo nikt z takich mistrzostw nie chce wracać bez ręki lub nogi. Co nie zmienia faktu, że nawet stępiona biała broń, może być niebezpieczna. Kontuzje w tym sporcie, są bardzo częste, ale walczący rycerze jakoś się tym faktem za bardzo nie przejmują. Ot po prostu sport ekstremalny, w którym łatwo o kontuzje. Rycerze zabezpieczeni są zbrojami oraz wszelkiej maści, odzieżą ochronną, ale i to nie ochrania przed wieloma złamaniami i zwichnięciami. Jest to ta część rekonstrukcji historycznej, która zdecydowanie jest dla najodważniejszych i najśmielszych z wojowników.

Related Articles