Chora osoba w domu

Informacja o chorobie bliskiej nam osoby

Każdy z nas chciałby cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem i życzy tego również swoim najbliższym. Bardzo często dbamy silniej o naszą rodzinę, ponieważ chcemy przytrzymać ich jak najdłużej z nami z obawy przed ich straceniem. Niestety nie zawsze mamy możliwość uchronienia ich przed chorobami tego świata i zdarzają się sytuacje, gdy musimy zetknąć się z problemem jakim jest choroba bliskiej nam osoby. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem oraz jak wspierać osobę chorą, aby czuła się ona lepiej i zyskała motywację do walki o poprawę zdrowia.

Jak traktować chorego

Nie ma jednej odpowiedzi jeśli chodzi o sposób podejścia do chorej osoby. Jednak większość zapytanych osób chorujących twierdzi, że chcą być oni traktowani jak osoby zdrowe. Nie chcą, aby rodzina użalała się nad nimi i okazywała im współczucie, ponieważ czują się oni wtedy słabi i tracą wiarę w swoje możliwości. Ważne jest dla nich to, aby nadal traktować ich jak pełnoprawnych członków rodziny, którzy potrzebni są do jej funkcjonowania. Mimo, że często nie mogą już wykonywać tych samych czynności co wcześniej nie można całkowicie ich wyręczać oraz podkreślać obecność ich choroby. Co zmieni użalanie się i płakanie nad pacjentem? Nie da mu to siły do działania, jeśli jednak widzimy, że rodzina potrzebuje nas do wykonania nawet najmniejszego zadania znajdziemy w sobie motywację do tego, aby każdego dnia podjąć większą walkę o powrót do zdrowia.
Należy pamiętać o tym, że nie mamy prawa zapominać o osobie starszej lub chorującej. Zdarzają się sytuacje, gdy jej obecność jest dla nas utrudnieniem, jednak musimy pamiętać, że jest to osoba nam najbliższa, na którą zawsze mogliśmy liczyć dlatego zasługuje ona na naszą miłość i zaangażowanie. A co najważniejsze na uwagę i wsparcie. Nie możemy ich odrzucić, ponieważ w ten sposób otwieramy im drogie do załamania i utraty motywacji. Mimo problemów każdy z nas może znaleźć sposób na zorganizowanie swojego życia w ten sposób, aby znalazło się w nim miejsce dla chorej osoby. Warto dać jej poczucie tego, że jest ona dla nas ważna i zależy nam na jej obecności wśród nas. Dzięki temu poczuje ona większą chęć do walki o poprawę stanu swojego zdrowia. Dotyczy to zarówno osób starszych, jak i tych młodszych, które zostały dotknięte ciężkimi chorobami. One same czują wyrzuty sumienia, że są ciężarem i kłopotem dla swoich bliskich, dlatego naszym obowiązkiem jest wyrzucenie im tych myśli z głowy. W wielu badaniach potwierdzone zostało, iż wpływ rodziny na pacjenta jest ogromny. Jeśli rodzina zaangażowana jest w proces zdrowienia osoby chorej wszystkie etapy walki przebiegają szybciej i są bardziej efektowne. Jeśli jednak rodzina unika kontaktu z chorym oraz z lekarzami, bardzo często kończy się to pogorszeniem stanu jej zdrowia i niestety zgonem. Jeśli w twojej rodzinie pojawiła się osoba ciężko chora to musisz okazać jej wsparcie i dać jej siłę do walki. Pamiętaj jednak, że nie możesz się nad nią użalać, ponieważ nie przyniesie to oczekiwanych korzyści, może zaś wpłynąć negatywnie na stan psychiczny chorego.

Related Articles